Jawa 50

Seřízení karburátoru

Dobře seřízený karburátor znamená největší výkon motoru a nejnižší spotřebu paliva.Proto by se na něj nemělo zapomínat! Při nastavování postupujte v pořadí jak je to zde napsané.

1. Hladina v plovákové komoře
U novějších typů se štěluje přihýbáním plíšku na víčku plovákovky.Přihnutím plíšku dolu znamená nižší,přihnutím nahoru se hladina zvýší.Jaká je však správná výška hladiny?Zavřete plovákovku.Otevřete kohoutek u nádrže,až se benzín v hadičce přestane hýbat,kohoutek zavřete. Otevřete plovákovku.Tenkým šroubovákem ponořte plovák až na dno.Hladina by měla lícovat s vrškem plováku (viz obrázek).

Obr 1. Plíšek kterým se šteluje hladina.
Obr 2. Správná výška hladiny.

2. Bohatost směsi
Bohatost směsi znamená jaký poměř benzínu a vzduchu se bude vytvářet.Bohatá směs znamená hodně benzínu,chudá málo benzínu. Bohatost se šteluje měněním polohy plíšku na jehle v šoupátku.Na jehle jsou 4 (u nových jehel pouze 3) zářezy a plíšk je v jednom z nich.Pokud je plíšek v horním,zářezu je směs chudá,pokud je v dolním je směs bohatá.Pro běžný provoz má být plíšek v 2. zářezu od shora (jestliže je motor po výbrusu méně jak 1500km má být plíšek na 3. zářezu shora).Obr 3. Šoupátko s jehlou nasazené na lanku.
Obr 4. Plíšek nasazený na jehle.
Obr 5. Plíšek a jehla zvlášť.

3. Vůle lanka
Když je velká vůle na bowdenu plynu,poznáte to při otáčení plynovou rukojetí.Nejdříve to jde zlehka a nic se neděje a až pak je cítít odpor v otáčení a motor začne reagovat.Tahle vůle se musí minimalizovat,nejde však úplně odstranit protože pak by byl vlastně pořád trošku přidaný plyn a nenastavili byjsme volnoběh.Tahle vůle se odstraňuej napnutím lanka.K napíná slouží šroubek na vršku karburátoru.


Obr 6. Ten šroub na vrcholu karburátoru,tím se napíná lanko.

4. Volnoběžné otáčky
Volnoběh se nastavuje na motoru ohřatém na provozní teplotu!!!
Nastavuje se šroubkem který je mezi tryskami.Utahováním šroubku se otáčky zvyšují,povolováním snižují.Správný volnoběh se snažte naštelovat co nejnižší,ale ne takový aby motor chcípal nebo skorochcípal.


Obr 7. Šroubkem mezi tryskami se nastavuje volnoběh.
Obr 1.jpg
Obr 2.jpg
Obr 3..JPG
Obr 4..jpg
Obr 5..jpg
Obr 6..BMP
Obr 7..jpg
Út 31. červenec 2007, 08:55:05 GMT+2
Furiaan
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one