Jawa 50

Karburátor vyčistíte jednoduše, prakticky stačí jen rozdělat, propláchnout, hubou profouknout a složit. Důležité je také odstranit příčinu zanesení, to může být buď špína v nádrži a kohoutku nebo taky chybějící vzduchový filtr.

Čím čistit?
Jestli čistíte karbec ktreý ležel buhvíkde a je zevnitř zarostlý usazeninami pomůže ocet. Vymontujte z něj vše co jde.Do starého hrnce či plechovky nalijte ocet,hodtě doň torzo karburátoru a nechte vařit. Po nějaké době to bude úplně šuměttak už to vypněte a karburátor by měl být perfektně vyčistěný a bez usazenin.
Pokud není váš případ to o několik řádků výše,vyčistěte ho mechanicky.K tomu vám pomůže nějaká mělčí plechovka, rozpouštědlo (benzin,ředidlo,nafta,petrolej),kus drátku,chlup z rejžového koštěte a z prachového smetáku,pokud máte tak vysokotlaký kompresor.

Jak postupovat
Dále nějaký návod jak postupovat.Neříkám že se to musí dělat přesně takto.Podotýkám, že šroubek na volnoběh nemusíte vyšroubovat, ten na nic (krom volnoběhu) vliv nemá.

1. Odšroubujte karburátor.

2. Odšroubujte víčko plovákové komory a vyndejte plovák. Často bývá zanesený ventil ve víčku. Do dírky kam se napojuje hadička zkuste strčit nějaký drát a vydrápat špínu. Pak to profoukněte a až si budete jisti, že už tam žádná špína není, postupujte dál.

Obr 1. Víčko plovákové komory po odmontování
Obr 2. Ventilek ve víčku plovákovky.U stršího typu je ve víčku pouze díry.

Jestliže máte starší typ karburátoru, kde není ventil, ale pouze dírka, kterou uzavírá jehla která je napevno v plováku, je čistění jednodušší a hladina v plovákové komoře je pevně stanovena. Na spodu plovákové komory bývají usazeniny, které se nasávají do kanálků, odstraňte je (popřípadě vyšroubujte i jehlu, která vede dírkou v plováku). Jestliže máte karburátor, kde uzavírá přívod paliva jehla, která je napevno v plováku, tak je důležité, aby vespod karburátoru nebyla žádná špína. Když jsou v tomhle karburátoru usazeniny, hrozí, že nebude přitékat dostatek paliva. To je způsobeno tím, že se špína dostane do dírky, kde je doraz jehly plováku, to způsobí, že je plovák pořád příliš vysoko a nespadá dolů.

3. Vyšroubujte trysky a podívejte se proti světlu přes dírky, jestli v nich není nějaké smítko. Trysky obvykle stačí jen profouknout, jestliže to nestačí, tak použijte chlup ze smetáku. ale bacha!! Nic velkého tam nestrkejte a nepoužívejte sílu!

Obr 3. Vlevo hlavní,vpravo volnoběžná tryska4. Dále vyčistěte zbytek karburátoru. Do plechovky nalijte nějaké to rozpoušťedlo a karbec do něho namočte a vyčistěte štětcem,případně rozpuštědlo karburátorem prolívejte.
Vyčistěte všechny kanálky v karburátoru.Kanálky, do kterých se šroubují trysky,mezi nimi jsou spojovací kanálky které ústí do vzdušníků (dvě dírky zepředu na karburátoru), které jsou v difuzoru a kterými se vede k hlavním tryskám vzduch. Tyhle vzdušníky profoukněte a můžete je zkusit i prošťournout chlupem. Za šoupátkovou komorou, kde je jehla je směrem k motoru malá dírka, která je spojena s volnoběžnou tryskou Tuhle dírku můžete pouze profouknout z kanálku Je moc malá (ale možná by šla prošťourat vlasem).. Často bývají usazeniny v díře, kde dosedá jehla, ty musíte vyšťourat, vypláchnout a popřípadě i vyfouknout.
Obr 4. Plováková komora.Všiměte si dvou kanálků u dna,ty vedou k tryskám.
Obr 5. Ta větší díra uprostřed je díra pro jehlu.Od ní směrem do leva a nahoru je malinký otvor.-čistit jedině vlasem.

5. Nakonec ještě jednou celé torzo karburátoru propláchněte a pokudmožno vyfoukejte stlačeným vzduchem.
karburator.jpg
Obr 1.jpg
Obr 2.jpg
Obr 3.jpg
Dobře seřízený karburátor znamená největší výkon motoru a nejnižší spotřebu paliva.Proto by se na něj nemělo zapomínat! Při nastavování postupujte v pořadí jak je to zde napsané.

1. Hladina v plovákové komoře
U novějších typů se štěluje přihýbáním plíšku na víčku plovákovky.Přihnutím plíšku dolu znamená nižší,přihnutím nahoru se hladina zvýší.Jaká je však správná výška hladiny?Zavřete plovákovku.Otevřete kohoutek u nádrže,až se benzín v hadičce přestane hýbat,kohoutek zavřete. Otevřete plovákovku.Tenkým šroubovákem ponořte plovák až na dno.Hladina by měla lícovat s vrškem plováku (viz obrázek).

Obr 1. Plíšek kterým se šteluje hladina.
Obr 2. Správná výška hladiny.

2. Bohatost směsi
Bohatost směsi znamená jaký poměř benzínu a vzduchu se bude vytvářet.Bohatá směs znamená hodně benzínu,chudá málo benzínu. Bohatost se šteluje měněním polohy plíšku na jehle v šoupátku.Na jehle jsou 4 (u nových jehel pouze 3) zářezy a plíšk je v jednom z nich.Pokud je plíšek v horním,zářezu je směs chudá,pokud je v dolním je směs bohatá.Pro běžný provoz má být plíšek v 2. zářezu od shora (jestliže je motor po výbrusu méně jak 1500km má být plíšek na 3. zářezu shora).Obr 3. Šoupátko s jehlou nasazené na lanku.
Obr 4. Plíšek nasazený na jehle.
Obr 5. Plíšek a jehla zvlášť.

3. Vůle lanka
Když je velká vůle na bowdenu plynu,poznáte to při otáčení plynovou rukojetí.Nejdříve to jde zlehka a nic se neděje a až pak je cítít odpor v otáčení a motor začne reagovat.Tahle vůle se musí minimalizovat,nejde však úplně odstranit protože pak by byl vlastně pořád trošku přidaný plyn a nenastavili byjsme volnoběh.Tahle vůle se odstraňuej napnutím lanka.K napíná slouží šroubek na vršku karburátoru.


Obr 6. Ten šroub na vrcholu karburátoru,tím se napíná lanko.

4. Volnoběžné otáčky
Volnoběh se nastavuje na motoru ohřatém na provozní teplotu!!!
Nastavuje se šroubkem který je mezi tryskami.Utahováním šroubku se otáčky zvyšují,povolováním snižují.Správný volnoběh se snažte naštelovat co nejnižší,ale ne takový aby motor chcípal nebo skorochcípal.


Obr 7. Šroubkem mezi tryskami se nastavuje volnoběh.
Obr 1.jpg
Obr 2.jpg
Obr 3..JPG
Obr 4..jpg
Demontáž
Je nutné rozebrat celou přední vidlici,to znamená sundat řídítka,u kapotovanného piionýra masku,vyndat kolo a demontovat blatník. Chytnete kluzák rukou a vyšroubujete ho ven.Je našroubovaný na pružině. Pak povolíme matice na vrcích vidlí a spoleščně s nimi vytáhneme i pružiny.Dobře se povolují tlustým plochým pilníkem,ten do drážky pasuje přesně,ale pozor, pilník praská.Pak povolíme matici na krku,sundáme vrchní brýle a vindáme vidlici z krku.Z ložisek v krku se vysypou kuličky.Ty je dobré chytat třeba do hadru a uložit do něajké krabičky aby se neztratily. Poté na objímkách dolních brýlí povolíme šrouby,objímky roztáhneme šroubovákem a vyndáme vidle.

Vyndání starých futer
V každé vidlici by měla být dvě futra.Jedno hned na dolním okraji,druhé 16 cm hluboko od spodního konce.V každé vidli je ještě v horní části nalisovaný ocelový kroužek se závitem rpo šroubky mazničky.Proto futra budeme vytloukat dolu,kde jim nic nebrání.Najdeme dostatečně dlouho trubku či tyč menšího průměru než je kluzák aby se dala prostrčit vrchem do vidlice a skřížit ji tam tak aby svojí hranou tlačila na futro.Idelání průměr je asi 10 - 18mm.Ted mlátíme kladivem do tyče tak aby před sebou tlačila ven futro.Takhle vymlátíme futra z obou vidlic a rovnou je vyhodíme protože po takovémhle zásahu bývají nepoužitelná.

Nalisování nových futer
Před nalisováním nových futer vidlici zevnitř vyčistěte hadrem který skrz budete protahovat.Z pružiny taky otřete co nejvíce špíny.Zkontrolujte pružinu zda není nijak zmršená.Někdy,hlavně po motokrosovém řádění bývají pružiny dobyté.Vemte nové futro a naražte ho kladivem přez dřevěný špalíček do vidlice aby bylo zárověň s okrajem.Ted pokud máte velký vrták průměru jako je kluzák tak jím rukou protáhnětě futro.Ideální je použít vrtkák 22mm.
Obr 1. Stará a nová pouzdra
Obr 2. Narážení nových futer
Obr 3. Narážecí trubka
Obr 4. Vrták 22mm
Jestli nemátě,nahřejte festověě na vařiči vršek kluzáku a futro jím protavte.Zapoměl jsem říct že futro se nalisováním do vidlice zmenší a i když venku šlo na kluzáku krásně, ted do něj kluzák nedostanete.Proto to zvětšování díry.Nyní vezmete nějakou trubku či tyčtak velikou aby vlezla dovnitř vidlice ale ne aby prolezla skrz futro.Taky se dá opilovat drřevěný váleček a tlačit ho tam jakoukoli menší tyčkou.Tímto tedy futro natlačíme 16cm od okraje vidle.Narazíme na okraj další,znovu provrtáme či protavíme a to na okraji necháme.U druhé vidle postup zopakujeme. Kluzáky by se ve vidlicích měli v ideálním případě pohybovat úplně volně,když jde trošku ztuha,nevadí od si sedne.

Montáži vidlice
Vidlici smontujete opačně než jste ji rozbrali.Nic na tom není,žádný fígle nehledejte.Před i po nasazení kluzáků to pořádně namažte vazelínou a ihned dejte prachovky (manžety).Bez prachovek nejezděte ani omylem,jinak si to celé brzy zopakujete. Aby manžety na vidli drželi je vhodné je přitáhnout stahovacími páskami.
Obr 5. Vidlice s novými futry
Obr 6. Prachovky upevněné páskami
Obr 1..jpg
Obr 2..jpg
Obr 3..jpg
Obr 4..jpg
Protože jsou časté dotazy na to, jak rozdělat a opravovat zadní tlumiče na pionýrovi, rozhodl jsem se o tom napsat a nafotit návod.
   Jestliže se rozhodnete tlumiče rozdělávat, bude dobré, když budete mít po ruce někoho, kdo vám občas pomůže.

Postup opravy zadních tlumičů

 1. Tlumič si upněte spodní částí do svěráku
 2. Očistěte si vrchní část od blata. Stlačte krycí plech (v případě odkrytých tl. stlačte pružinu), přitom držte (pomocník může podržet) závěsné oko tlumiče tak, aby nešlo dolů i s krytem.
 3. Kousek pod okem se ukáže malá dírka (viz. obr. 1), skrz ní je prostrčená malý kolík (2,5 x 12 mm). Najděte si nějakou vhodnou tyčku, silný drát nebo hřebík, kterým tuhle tyčku vystrčíte ven (viz. obr. 2). Velká podložka, která je mezi závěsným okem a krytem se dá obvykle trochu podstrčit, po oko tak, že zůstane v téhle poloze a nemusíte držet pružinu stlačenou (viz. obr. 2).
 4. Závěsné oko je ještě uchyceno závitem, ze kterého by mělo jít jednoduše odšroubovat. V případě, že nepůjde a bude se protáčet společně s táhlem (dlouhá lesklá tyčka procházející celým tlumičem), tak si musíte táhlo chytnout klíčem. K tomu slouží zářez v jeho vrchní části, kde se dá nasadit klíč č. 7. Tohle je ale už trochu komplikovanější… Musíte pružinu v tlumiči stlačit větší silou, aby se Vám ukázal zářez. Já jsem tlumič vyjmul ze svěráku, otočil ho naopak, svěrák jsem pootevřel tak, aby se jím dalo prostrčit závěsné oko. Stlačil jsem tlumič proti svěráku, až bylo oko i s kouskem táhla venku. Svěrák jsem trochu utáhl, aby záchytné oko nemohlo zpět. Na táhlo jsem nasunul klíč č. 7, svěrák povolil, přičemž jsem klíčem táhlo držel (viz. obr. 3). Oko jsem pak jednoduše vyšrouboval. Můžete narazit na to, že na táhlu, popřípadě v oku bude zničený závit a oko bude držet pouze na kolíku. V tomto případě by bylo dobré táhlo nebo oko vyměnit.
 5. Sundáte vrchní plechový kryt. Pak vytáhnete pružinu a gumový dorazový váleček, který je na táhlu a který zamezuje pohybu pružiny do boku (popřípadě jejímu kroucení). Pak sundáte i spodní plechový kryt.
 6. Tlumič vyšroubujte z trubky.
 7. Tlumič se dále skládá ze dvou částí.
  a) Z pístu (tj. táhlo), na jehož konci jsou odspodu nasazené součástky: Matička, podložka 7, pístek, podložka, kožená manžeta, podložka a doraz z PVC. Tuhle část snad ani nerozebírejte. Stačí, když ji důkladně omyjete benzínem. Doraz z PVC bývává už rozpadlý, ale tuhle závadu jsem nijak neřešil, na funkci snad ani nemá vliv.
  b) Z těsnícího pouzdra, které nebudu do hloubky popisovat. Nesnažte se ho nějak rozdělat, nebo ho jen zničíte. Je potřeba ho pořádně vymýt. Proplachujte jej benzínem a protřepávejte. Spodní část je na pružince, tak ji trochu natahujte tak, abyste to pod ni dobře vymyli. Na druhém konci této součástky (viz. obr. 4) jsou zevnitř dané 2 okoružky (Ø 10x2), možná budou zničené a již nebudou těsnit. Jestli se Vám podaří koupit nové, tak staré vydloubněte nějakým tenkým šroubováčkem a nahraďte je novými. Celkem jsou v každém tlumiči 2.
 8. Po důkladném vymytí a vyčistění nalijte do spodní části – tj. trubky 30 ml tlumícího oleje třeba stříkačkou (bez jehly). Předepsaný olej je tlumičový, pokud jej nemáte, doporučuji si namíchat olej vlastní. Já jsem míchal olej převodový (nejhustší) s olejem hydraulickým (hodně řídký) v poměru 2:1. Můžete použít třeba i olej motorový. Jestli máte tlumičový olej, tak i ten si můžete libovolně naředit na hustší, nebo řidší. Když budete mít olej hustší, tak bude pérování tužší (vhodné třeba do terénu, že se Vám to tak nebude houpat) a naopak u řidšího Vám to bude víc tlumit, což se oplatí třeba na silnici, ale při vyšší hrubším terénu se budou moc houpat a při přetížení (třeba jízda ve dvou) nebudou tlumit a pouze si tlumiče sednou.
 9. Táhlo protáhněte těsnícím pouzdrem a to zašroubujte do trubky (ve které je olej). Pak postupujte opačným způsobem, jako při demontáži. Nasaďte spodní plech, gumový doraz a pružinu. Pak nasaďte horní plechový kryt, na něj podložku a našroubujte záchytné oko tlumiče. Doporučuji to provádět ve svěráku tak, že tlumič obrátíte vzhůru nohama a táhlo protlačíte mezi svěracími čelistmi (viz. obr. 3). Chce to trochu víc síly nebo něčí pomoc. Vezměte si klíč č. 7 a po protlačení táhla ho zastrčte do zářezu. Můžete přestat tlačit. Klíč zůstane v zářezu a vy můžete našroubovat oko a provlát dírkou zajišťující kolík. Poté klíč vyjměte (bacha, aby to nestřelilo a Vám tam nezůstaly prsty).
 10. Tak, tlumič by měl být opravený. Postup proveďte u obou tlumičů.
zadni-tlumic_05.jpg
zadni-tlumic_06.jpg
Obrázek č. 1.jpg
Obrázek č. 2.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one