Jawa 50

Základem správného vyladění motoru je těchto 10 pravidel.
Základy návrhu rezonančního výfuku - obrázek

Základy návrhu rezonančního výfuku - obrázek

Základní informace pro návrh rezonančního výfuku (komory) pro 2T motor.
Tyhle výfuky se dají běžně koupit v různých moto-obchodech nebo objednat na adrese: www.motomix.cz/hikone/index.htm. Výfuky jsou určeny pro 2-taktní motocykly o obsahu 50 cm3. Cena 300 Kč je mimořádná, neboť jde o výprodej skladu výfuků za cenu materiálu. Cena 300 Kč je již včetně DPH. K této ceně je třeba připočítat expediční poplatky (pokud si necháte poslat výfuk dobírkovou službou jde asi o 150 Kč). Osobně si můžete výfuk zakoupit u našich dealerů (tam ovšem nezaručíme cenu 300 Kč vč. DPH), dále pak na http://www.motomix.cz/ nebo na všech významných motoristických burzách - další informace poskytujeme na kontaktní adrese: info@motomix.cz Platí množstevní slevy ( myšleno je min. 10 kusů ). 1000 x položená otázka: Zvýší mi tento výfuk výkon? Je potřeba s tím nepočítat. Zvýšení výkonu motoru nezáleží jen na výfuku, ale i na stavu motoru, karburátoru atd. Výfuky jsou původně vyrobeny pro 50-tky, které v našich končinách nejezdí, ale pro svou cenu, vzhled, bezproblémový provoz a pro nenáročné přizpůsobení jsou výfuky oblíbené u majitelů těchto značek a typů: PIONÝR KORÁDO SIMSON PEUGEOT BABETTA STELA DERBY STADION MOSQUITO DANDY Nenáročné přizpůsobení ?? Nenáročným přizpůsobením je myšleno to, že výfuk na uvedené typy funguje, ale nepasuje. Je potřeba ho přizpůsobit, proto i ta cena 300 Kč. Takže teď už víte asi vše a pokud máte nějaké dotazy či přímo objednávku s důvěrou se obraťte na nás.
hikone_01.jpg
hikone_02.jpg
Autor článku je pan Ing. Malý maly.engineering@iol.cz, případné dotazy směřujte na něj.

    Výfuk je kombinací návrhů pana Krejbicha a pana Dobrého (starší čláky ze Světa Motorů).
    Výfuk se skládá z části "výkonové" a z části "tlumicí". Princip spočívá v tom, že po "vsi" se jezdí s tlumením a za "vsí", u lesa na "trati", se tlumení odšroubuje (cca 5sec. - s rukavicemi!!!) a je to "střelba". Montážní body výfuku jsem zachoval seriové (Jawa 23 Mustang). Dle mého vlastního úsudku je hlučnost s tímto výfukem prakticky stejná jako se seriovým tlumičem a výkon o trochu lepší; "testováno" do "zkušebního" kopce. Po odšroubování tlumící části (viz výše) se ovšem charakteristika motoru dost změní a tam, kde fichtl končí, se objeví ty správné rezonance. Bylo to ježděno na originálním objemu, tak na 8. výbrusu. Podle mého by to chtělo ještě o trochu větší průměr karburátoru k dosažení té "správné" úrovně, ale tomu se už asi nebudeme věnovat, protože kluk už teď drtí moji DT 125R a na fichtla už nemá jaksi čas.

Výroba:

Výroba prvního dílu:

Výroba začíná stočením dvou vystřižených plechových dílů do kuželů (Rozvinuté tvary plechů přiloženy; možno vystřihnout, vypálit laserem nebo řezat vodou). Toto byl relativně nejnáročnější bod výroby, protože se nepodařilo sehnat zakružovačku na tak malý průměr. Dělalo se to na kusu kulatiny dřevěnou paličkou a bylo to dost časově náročné. Oba kužele se svaří autogenem k sobě (doporučuji "měkký" plamen, aby se plechy nepoškodily). Přivaříme koncovou trubku Tr 25x22. Dbáme na souosost dílů. Nasadíme vyztužovací dýnko do vzdálenosti cca 60 mm a přibodujeme k trubce. Dále na konec trubky přivaříme závitové jádro M32x1,5. Výrobu ukončíme navařením krycí válcové části opět stočené z plechu. Tady už to jde lépe, protože vnitřní průměr krycí části je cca 68 mm (nezapomenout přibodovat vyztužující dýnko ke krycí válcové části). Už zbývá pouze přivařit vstupní hrdlo a montážní patky na motocykl. Po zkušenostech bych doporučoval tyto montážní patky "heftovat" až na motocyklu, vyhnete se tak případným montážním problémům, že to nepasuje.

 
Výroba druhého dílu:

Při výrobě druhého dílu je relativně nejnáročnější výroba poz. č1, což je soustružený a frézovaný díl. Do tohoto dílu zavaříme dvě trubky Tr 14x12 s vyvrtanými otvory. Další dvě díry zůstanou volné pro zpětný průchod plynů. Na trubky nasadíme dýnko poz. č2 a přiheftujeme. Pak nasadíme krycí válcovou část (stejné průměry jako u prvního dílu, jen jiná délka). Výrobu ukončíme přivařením koncového dýnka ke krycí válcové části a oběma trubkám.

    Materiál na celý výfuk je ocelový plech tloušťky 1 mm a pár trubek. Kvalita materiálu je 11 353, 11 373 nebo 11 523. Musí (nebo mělo by mít) tu trojku na konci, protože ta značí dobře svařitelný materiál. Toto označení materiálu se týká i soustružených a frézovaných dílů. Pokud se nesežene stejné materiálové značení pro všechny díly je možno to i libovolně zaměňovat, hlavně když je to dobře svařitelné (tzn trojka na konci).
    Povrchová úprava nějaká žáruvzdorná barva (třeba stříbřenka na kamna), normální barva se spálí a nevydrží teplotní "šoky", například průjezd brodem.
    Největší výhodu spatřuji v dvojdílném řešení. Dnešní doba není nakloněna hlučným strojům (jak stárnu, tak se připojuji), ale je možnost jezdit "laďák" někde na odlehlejším místě, kde to nikomu nevadí. Je to takové řešení, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. A fakt to nejede blbě i s tím tlumením. V žádném případě to není horší než serie. Měl jsem původně strach, že se zadní tlumící díl bude samovolně povolovat, ale drží dobře. Na druhou stranu i po třítýdením ježdění s tlumením to jde povolit (takže žádný velký karbon - jezdíme ovšem Shell olej, ne M2T). Mějte se fajn a hodně úspěchů.

   Ing. Malý

Soubory schémat:


Popis Velikost Formát
Výkresy nakreslené v AutoCADu 2002 (zabaleno v zipu) 1,7 MB DWG
Výkresy převedené do formátu pdf (zabaleno v zipu) 194 KB PDF
Výkresy převedené do formátu png (zabaleno v zipu) 125 KB PNG


Zdroj: http://www.jawa-50.cz/
ladeny-vyfuk-01.jpg
ladeny-vyfuk-02.jpg
ladeny-vyfuk-03.jpg
ladeny-vyfuk-04.jpg
Výfuk komplet vykucháme: 2× přepážka a takový trychtýř, který později využijeme. Budeme potřebovat slabostěnou trubku s venkovním průměměrem 35mm a délkou 340mm. Hodí se na to výfuková trubka z Trabanta. Od jednoho konce už připravené trubky odměříme 80mm a označíme bodem, od tohoto bodu po 30mm odměřujem dále, celkem 7 bodů. Takto to opakujem ještě 3× po zbytku pláště, po 90stupních, rovnoměrně i souměrně. Připravené body vyvrtáme 6mm vrtákem nevadí(5mm a 7mm). Na konci by mělo zbýt kolem 100mm od posledního díry. Od tohoto konce nasadíme ten tz. trychtýř a připravíme si výfuk který podle této délky uřízneme( přibližně 15cm), potom postupně uřezáváme až to bude na těsno. Jeden malej detail nenasadíte to tam pokud neseříznete pertl(to je ta lišta ze sopudu a zeshora výfuku) tuto věc však neřeší ti co mají ten delší typ vufuku bez nasazovací koncovky ti tam bodužel musí dát poslední přepážku, jinak to řve jako kráva. Nakonec nasadíme obviklou koncovku bez malé přepážky.

Toto celé vsadíme do výfuku a zespodu a zeshora přivaříme nebo přidrátujem nebo přišroubujem.

vyfuk.png
Klapkové, neboli jazýčkové sání je dnes již standardní postup při ladění motoru.
   Klapka má tu vlastnost, že je průchozí pouze jedním směrem. U 2t motorů, které sají pístem (respektive jeho pohybem nahoru a následným otevřením sacího kanálu) se projevuje neblahá vlastnost. Pohybem pístu navrch se nasává směs do prostoru klikovky, ale při zpětném pohybu dolů se jí část vrátí stále ještě otevřeným sacím kanálem zpět (to jde dobře vidět na obrázku č. 2). Tím se zhoršuje plnění motoru, zvyšuje se spotřeba a klesá výkon.
   Asi nejlepším řešením je použít klapku, která zpětnému pohybu zabrání.

Obr. č. 2 - vracení části směsi zpět u motoru bez klapky.

   Díky klapce se dá motor upravovat dále. Díky tomu, že nepropouští směs zpět, se dá využít sací kanál jako další přepouštěcí kanál. Když se píst blíží k horní úvrati a saje do prostoru pod klikovkou, tak jsou přídavné přepouštěcí okénka uzavřeny. Při pohybu dolů se tyhle okénka otevírají a přes okénko v pístu se z prostoru pod pístem dostává další směs touhle cestou do spalovacího prostoru (dobře viditelné na obrázku č. 3).

Pomocný přepouštěcí kanál s využitím klapky.
Obr. č. 3 - sací kanál využitý jako přídavný přepouštěcí kanál.

   Další možnost využití klapky je sání do klikové skříně přímo. Sání se tedy nezprostředkovává pístem, ale je provedeno přímo.

   Fantazii se meze nekladou, ale nic není tak jednoduché, jak by mohlo vypadat, proto se do žádných úprav "jen tak" raději nepouštějte. Chce to znát hodně vztahů a je to hodně výpočtů.

Obr. č. 4 - klapka.

Zdroj: http://www.jawa-50.cz/
Autor: pajka.radio@seznam.cz

klapka_01.gif
klapka_02.gif
klapka_03.gif
klapka_04.jpg
Kompresní poměr - obrázek

Kompresní poměr - obrázek

Konstrukce výfuku - obrázek

Konstrukce výfuku - obrázek

Píst motoru - obrázek

Píst motoru - obrázek

Klikový hřídel - obrázek

Klikový hřídel - obrázek

Karburátor - obrázek

Karburátor - obrázek

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one