Jawa 50

Všechno co budeme potřebovat pro skládání si připravíme, i všechny díly si dáme tak aby byli po ruce.Všechny díly by měly být čisté,nejlíp umité v benzínu a usušené.


Jako první věc napustíme gufera olejem .Pak vezmeme klikovku a zabalenou v igelitce ji dáme do mražáku ochladit,asoučasně dáme levý karter nahřát na topení.Toto nahřívání a ochlazování se dělá proto že kovy se telpem roztahují a chladem smršťují.Zmenší se jen o pár setin ale i to postačí.Když se tedy karter a tedy i ložisko v něm ohřeje zvětší se průměr díry v ložisku. Když se kliková hřídel namrazí zmenší se průměr jíjích čepů a půjdou krásně strčit do nahřátého ložiska. Po vyrovnání teplot to bude držet jak fik.Pozor: když se to dává do sebe musí se to dávat hodně rychle.


Pravý karter si dáme na stůl a podložíme si ho špalíčky tak aby hřídele které v něm budou se nedotýkali stolu.


Hřídel se startovacím segmentem vložíme do karteru a z venku na ní nasadíme kopačku (tj.start páku).


Pak poskládáme převodovku tak jak má být (POZOR: ty dvě kolečka které se posouvají po hřídelích se dají navzájem prohodit.Správně patří to větší na tu delší hřídel a to menší na tu kratší hřídel).Mezitím se nám v mražáku ochlazuje klikovka.Měla by tam být alespoň dvě hodinky.


Když už to je necháme ji tam ještě chvíli,mažeme zpět do dílny ke karteru s převodovkou.Na něm odmastíme dosedací hrany (acetonem/ případně benzínem bez oleje) a naneseme na ně silikon (Silikon na motory nebo tmel Paulin).


Vyndáme klikovku z mražáku a dáme jí do karteru.Pokud je dost namražená měla by tam sama zapasnout,kdyžtak jí trošku doťukáme dřevem nebo mědí.Rychle přineseme z topení druhý karter,namažeme jeho těsnící plochy olejem (kvůli příštímu rozebrání) a motor jím přiklopíme. Při doťukávání se musí trošku pootočit převodovkou aby do sebe zapadli kolečka,pak se musí (nejlépe hubenýám šroubovákem) nasměrovat hřídele aby směřovali do děř protože dost často jsou nakloněné úplně mimo a krtery nejdou ani za boha k sobě.Ještě se musí jakoby sešlápnmout startovací páka a držet sešlápnutá aby šli kartery k sobě až na doraz. Na doťukávání používáme dřevěnou paličku či špalek nebo měděné kladivo.Nepoužívát obyčejné kladivo,to je moc tvrdé!


Kartery k sobě sešroubujeme šrouby které lehce dotáhneme a po hodinně je dothneme na tvrdo.Při sešroubovávání namázneme šrouby které sjou zvenku motoru troškou tmelu. Teď začneme montovat věci patřící pod spojkové víko.


Kužel naklikové hřídel namázneme olejem a nandáme na něj řetězové kolečko které zajistíme maticí M12x1,5 a pérovou podložkou.Matice se musí hooodně dotáhnout.To uděláme tak že mezi kolečko a karter narveme kus dřeva tak aby se při utahování o něj mohlo kolečko zapřít a netočilo se.Nebo to také jde provléct okem v pístu kus kulatiny a tu podložit dřívkem o kartery. Na hlavní hřídel převodovky namontujeme spojkový koš který utáhneme příslušnou matičkou která je zajištěna speciální podložkou ze slabého plechu ktrá se kolem matičky zohýbá a nedovolí jí aby se povolila.Pozor místo této podložky nepoužívejte pérovky!


Vezmeme si do ruky primární řetěz a nandále do něj spojkové lamely.Řetěz nandáme nejdříve na primární kolečko a pak navlečeme lameli na koš. Teď jen spojkový koš přiklopíme posledním vydutým plíškem a nandáme pružinky a zajistíme segrovkami.To je popsáno zde.


Těsnící plochy na karteru namažeme olejem (Tím docílíme toho že při příštím sundavání víka zůstane silikon držet pouze na víku a ne na karteru a neporuší se) a plochy na víku odmastíme a namažeme silikonem.Víko přiklopíme a zašroubujeme podobně jako u středových karterů.


Motor otočíme na druhou stranu.Do důlku v klikovém hřídeli strčíme kolíček a nasadíme rotor,


do něj vačku a celé přitáhneme šroubem M5.Nasadíme stator a dotáhneme ho dvěma šrouby.


Na hřídel vystupující z převodovky nasadíme rozpěrku máznutou olejem (takový váleček).Na něj kolečko které dotáhneme matičkou pod kterou je podložka podobná jako u spojkového koše ktero po dotažení matičky zohýbáme.


Do díry ve hřídeli přecodovky hodíme krotkou tyčku kuličku a dlouhou tyčku s o-krožkem.


Na hřídel start páky navlékneme těsnící o-kroužek a za ním mističku (nevím kde se dá sehant). Zašroubujeme pravý dekl už to skoro je. Pokud jsme sundavali i píst je potřeba ho teď nandat zpět.Pro nandání použijeme jednoduchý stahovák pístního čepu který použijeme obráceně.Jak ale poznáme jak píst patří? Na dně pístu (vršek) je šipka která musí po namontování do válce směřovat k výfukovému kanálu čili dolů k zemi.Pokud tam šipka není,píst se dá tak aby první (horní) kroužek měl zámek nahoru čili k sacímu kanálu.Kdyby jsme píst namontovali obráceně budou nám zámky kroužků přejíždět přez kanály a kroužky se olámou což způsobí zadření motoru!


Pod válec si buď vystříhneme papírové těsnění a napustíme ho olejem a nebo také použijeme Silikon.


Válec nasadíme na začátky štěftů a začneme do něj pasovat píst.Nasadíme do válce první část pístu až k prvnímu kroužku.Otáčíme prvním kroužkem až najdeme v pístu zámek,ten musí být v mezeře v kroužku.Kroužek rukama zmáčkneme a druhou rukou klepneme do válce,ten popoleze píst do něj o kousek zaleze.To opakujeme u každého kroužku.Když je válec nasunutý až dokonce,vyzkoušíme startovací pákou jestli se dá s pístem ve válci pohnout.Pokud by už při montáži šel hrozně špatně,někde je chyba.Když se pohybuje tak pokračujeme.


Nasadíme hlavu (pod ní žádné těsnění být nemá,má být pouze zabroušená) a křížem jí dotáhneme.Křížem znamená že nedotahujeme šrouby naráz ale každý šroub o kousíček a střídáme je do kříže.To je kvůli tomu aby se hlava nezkroutila a nefoukala. Ješt ěpřiděláme karburátor který také utěsníme silikonem. No a máme hotovo.Už jen namontovat do rámu hurá na silnici.Nebo na pole???

Zdroj: http://www.wiku.ic.cz/
ponk1.jpg
namrazovani2.jpg
nahrivani3.jpg
podlozeni4.jpg
Vylisování ložisek
 1. Rozeberte motor.
 2. Bloky (půlky motoru) očistěte, vyndejte klikovku, převodovku a vyloupněte gufera (gumové těsnící kroužky).
 3. Bloky musíte nahřát na vysokou teplotu. Dejte je třeba na elektrický vařič (plynový ne) nebo do trouby. Správnou teplotu poznáte jednoduše, že když na ně plivnete, tak slina odskočí.
 4. S ohřátými bloky buď bouchněte o dřevo (stůl, špalek) aby mohly vypadnout, tj. vnitřní stranou (bouchejte na plocho a opatrně, ať to nezničíte). Když to pude ztuha, tak si najděte kulatinu potřebného průměru a ložiska vyklepte z opačné strany (ne, aby jste je tam zaklepávali!). Musíte si dávat bacha, aby vám ty ložiska vylézali rovnoměrně, aby se vám tam nijak nešprajcovaly, pak by vám tam nové už nedržely. Jaké ložiska?
     Ložiska v motoru se nerozlišují jen podle velikosti, ale i podle normy (tj. kde smějí být použity). Ložiska na klikovce musí mít normu C3 (popřípadě C36), tyhle ložiska jsou speciální, mají větší vůle, nepotřebují tolik mazat a vydrží i vyšší teploty. Nikdy na klikovku nedávejte zakryté ložiska, ani plechem, ani gumou (je možné, že vám prodají ložiska zakryté, ujistěte se, že jsou C3 a oné zakrytí vyloupněte)!! Když použijete ložiska špatného typu, tak se vám při provozu zadřou a začnou se protáčet v blocích a to je špatně!
     Ložiska ve zbytku motoru můžou být normální, i zakryté. V případě, že jsou zakryté, tak vždycky z jedné strany krytí vyloupněte tak, aby k nim šel olej.

  Co když ložiska v blocích nedrží?
     Když vám ložiska při demontáži samy vypadnou, dají se tam rukou vložit i vytáhnout, tak je to špatně! To se stává, když jsou tam ložiska rvané násilím, za studena, zkřiva nebo prostě únavou materiálu. V tomto případě se dá postupovat třemi způsoby:
  1. Seženete si nové bloky (je lepší měnit vždy obě půlky, protože se opracovávají jako celek a měněné by na sebe nemusely pasovat, popřípadě převodovka atd. by špatně seděly).
  2. Ložiska tam vložte a důlčíkem naťukejte hliník okolo tak, že vám to bude držet. Tohle řešení ale není úplně to pravé makové a ložiska se stejně zase začnou hýbat.
  3. Koupíte nebo si někde půjčíte speciální lepidlo. Já třeba používám Aldurit (může být třeba i Loctite, atd.), které je pro tyto účely určené. V tom případě postupuji normálním způsobem + ještě: 1. Nahřeji bloky a zmrazím ložiska; 2. Do předem odmaštěné díry před lisováním po stranách nanesu lepidlo, 3. Ložiska nalisuji. Lepidla mají různé podmínky tvrdnutí, někdy je třeba dobré bloky dále nahřívat, což způsobí zatvrdnutí lepidla.

  Nalisování ložisek
  1. Bloky si umyjte a odmastěte díry pro ložiska.
  2. Nachystejte si ložiska, popřípadě vyloupněte krytí.
  3. Dejte si je do mražáku (stačí tak 5 min).
  4. Bloky si nahřejte na elektrickém vařiči (plynovém ne!) nebo v troubě).
  5. Připravte si něco, čím to budete naklepávat. Nejlepší je kulatina stejného průměru, jako je ložisko (vnější průměr). Popřípadě nějaké hliníkové, měděné nebo dřevěné špalky, kterými to tam rovnoměrně natlučete. No a ještě nějaké dřevěné kladivo by se taky uživilo.
  6. Ohřáté bloky si dejte na pracovní plochu a nějak je chyťte, aby vám netancovali po stole (horké se špatně drží) a kdyžtak si vezměte nějaké azbestové rukavice.
  7. Ložiska dejte do díry a rovnoměrně je tam natlučte. Dejte si velký bacha, aby vám tam lezli rovnoměrně, když ne, tak ničíte bloky a ložiska tam nebudou držet. Chce to dělat rychle, ale nebuďte zbrklí, ať pak nemusíte měnit bloky!
  8. Ujistěte se, že jsou ložiska na doraz, jak mají být a nechte vychladnout.

  Čísla ložisek pro jednotlivé typy:
  Jawa 550-555
  6202 C3 - klikovka (2x)
  6004 - pod řetězovým kolečkem (1x)
  6202 - pod spojkou (1x)

  Jawa 05
  6302 C3 - klikovka (2x)
  6202 - pod spojkou (1x)
  6004 - pod řetězové kolečko (1x)

  Jawa 20-23
  6303 C3 - klikovka (2x)
  6202 - pod spojkou (1x)
  6004 - pod řetězovým kolečkem (1x)
  6202 - pravé víko motoru. Tady je dobré zakryté (zapouzdřené) ložisko (1x)

  Jawa 551 Jawetta
  6202 C36 - klikovka (3x)
  6003 - pod spojkou (1x)
  6201 - pod řetězovým kolečkem (1x)

  Stadion S11, S22 (motor Jawa 552)
  6202 C36 - klikovka (3x)
  6003 - pod spojkou (1x)
  6201 - pod řetězovým kolečkem (1x)  Zdroj: http://jawa-50.cz
  Autor: pajka.radio@seznam.cz
lozisko.jpg
zakryte.jpg
Gufera slouží k utěsnění dír, jimiž prochází točící se hřídel.
Gufero se skládá z ocelového kroužku, díky němuž v otvoru drží ten je zalitý v gumě, která je vylisovaná do potřebného tvaru. Dále pak z pružinky, která z vnitřní strany stahuje břit gufera k hřídeli.

Značení gufer:
 xx-yy-zz xx...průměr hřídele v mm yy...vnější průměr gufera v mm zz...tloušťka gufera v mm 

Výměna gufera
   Je jednoduchá. Použité gufero se vyhazuje, tak nemá smysl se ho snažit nějak šetrně vytahovat. Pokud máte motor, nebo odkud ho vytahujete, rozpůlený, tj. že jím neprochází hřídel, tak je demontáž obvykle jednoduchá. Gufero stačí vyloupnout nějakým šroubovákem. Pokud ale guferem prochází hřídel (např. nerozpůlený motor), tak jej vytahovat nemusíte (půlit), vyloupnout půjde, když na něj zevnitř zapáčíte. Jestliže to bude problém, tak se to dá obejít tak, že do gufera našroubujete nějaký samořezný šroubek a potom ho (i s guferem) kleštěma vytáhnete.
   Jestliže měníte gufero v rozpůleném motoru, tak jej dávejte až ke konci, kdy máte půlky u sebe a hřídele už procházejí ložiskama. Z vnitřní strany do gufera nalijte olej a pak ho co nejrovnoměrněji natlučtě na své místo.

Rozměry gufer:
Typ Ložiska na klikovce Ložisko u sekundárního řetězového kolečka Ložisko v pravém víku
Jawa 50 - typ: 550 15-35-7   x2 25-42-7 -
Jawa 50 - typ: 555 15-35-7   x2 25-42-7 -
Jawa 50 - typ: 05 15-35-7   x2 25-42-7 -
Jawa 50 - typ: 20,21,23 17-30-7   x2 25-42-7 15-35-7
Jawa 50 - typ: 551 Jawetta 35-25-7   x2 32-22-7 -
Stadion - typ: S11, S22 35-25-7   x2 32-22-7 -Zdroj: http://pincek.jawa-50.cz
Autor: pajka.radio@seznam.cz
gufero_1.jpg
gufero_2.jpg
navod_na_lakovani.rar  2.87MB
Dodatek

- Skvěle nafocený a ještě lépe okomentovaný návod jak si svépomocí nalakovat fechtla. - Odstín jawácké červené je 8850 ČSN (České značení) nebo RAL 3004 (nNěmecké).
- Na spodní starny blatníků je dobré použít nátě Tlumex plast který i po uschnutí zůstáv pružný (gumová) a odolává kamínkům.
- Po úplném vytvrdnutí barvy (cca za 2-3 týdny) přeleštěte barvu leštící pastou Tempo. Ale pokud budete
lepit nálepky tak pod nimi to neleštěte.

- Skvěle nafocený a ještě lépe okomentovaný návod jak si svépomocí nalakovat fechtla.

Zdroj: http://wiku.ic.cz
   Úprava je vhodná v zimě na sněhu a spočívá v tom, že do normálních pneumatik (popřípadě drapáků) našroubujete zevnitř samořezné šroubky. Jde to i jinak (viz. fotky).
   Problém bývá s bezpečností, je to docela riziko a mohli byste si i ublížit. Další problém je, že na hodně závodech je tahle úprava zakázaná (není divu).Zdroj: http://www.jawa-50.cz/
pneu-s-hroty_01.jpg
pneu-s-hroty_02.jpg
pneu-s-hroty_03.jpg
pneu-s-hroty_04.jpg
Univerzální dvouramenný stahovák
Tohle není přímo návod k výrobě,ale jenom takový lehce informativní článeček. To co je na fotkách je univerzální dvouramený stahová (ještě existují tří ramenné).Stáhnete s ním úplně všechno a taky se s ním dá všechno vytlačit.Dájí se s ním stahovat primární kolečka, při použití silnějších pacek se s ním dá rozlisovat klikovka.To co je na obrázku není koupené, ale doma či jinde zfušované.Základem je pevné silné rameno ve kterém je díra se zívitem.Rameno má vyfrézované drážky do kterých se zasunou packy (můžo být různě velké a různě silné),v rameni se posouvají a tím si nastavujeme šířku.Do díry v rameni je zašroubovaný šroub s jemným stoupáním a dírou v hlavě (slouží k provlečení tyče či šroubováku a zapáčení).
V supermarketech OBI se prodává něco podobného,ale to si nezaslouží pojmenování stahovák,to je tak na jedno stažení kolečka a konec.
Pokud se někdo rozhodne vyrobit si to,můžu na požádání vyfotit detailní fotky.


Zdroj: http://www.wiku.ic.cz/
stahovak_1.jpg
stahovak_2.jpg
stahovak_3.jpg
Vytlačí z ojnice pístní čep a píst potom můžeme sundat.

Výroba
Vezmeme imbusový šroub M8 dlouhý alespoň 100mm a závit na něm prodloužíme na délku 65mm.Dále potřebuje 55mm dlouhý špalíček trubky M20 (vnější průměr 20mm) a nebo trubky půlcoulové (vnější průměr cca 21,5mm).Ještě potřebujeme jednu matici M8 a podložku M10 Obr č.1.


Použití
Nejprve z pístu musíme vyndat zajišťovací segrovky.Pak provlékneme šroub skrz pístní čep,na něj navlékneme trubičku,za ní podložku a nakonec matku.Utahováním matičky nám začne čep vylézat z pístu směrem do trubičky.


Zdroj: http://www.wiku.ic.cz/
Obr č.1.jpg
Obr č.2.jpg
Obr č.3.jpg
Zatím znám dva spolehlivé zpúsoby jak vyndat segrovku a nebát se přitom o svoje oči :))

Pomocí stranového klíče
Prostě se vezme stranový klíč 10-8 a tou stranou co je 8 se položí na primární a stranou 10 se dá na podložku pod segrovkou.Levou dlaní se na klíč zatlačí a pravou rukou se špičatým šroubovákem vyšťourne segrovka a pak se teprve uvolní ten klíč. Obr.č.1,2,3


Pomocí spešl šroubováku
Je to obyčejný šroubovák s vybroušenou drážkou.Prostě se to položí na tu podložku a zatlačí jako při šroubování.Obr.č.4,5,6Zdroj: http://www.wiku.ic.cz/
Obr.č.1.jpg
Obr.č.2.jpg
Obr.č.3.jpg
Obr.č.4.jpg
Při půlení motoru je potřeba vytlačit klikovku z karteru aby se mohly mohly kartery rozpůlit. Je možné ji vymlátit třeba gumovou paličkou ale při tom se často klika zkřivý a pak hází. Proto jsem si vyrobil tento jednoduchý nástroj ktreý kliku z ložiska vytlačí.

Výroba

Vytlačovák si vyrobíte podle výkresu na obrázku.Je to vlastně pásovinka 5mm tlustá ve které jsou vyvrtány dvě díry s průměrem 5mm (lepší je 5,2) a se středy od sebe vzdálenými 118mm. Pak potřebujeme dvě pětky imbusáky alespoň 40mm a dvě pětky matičky.Imbusákům dořízneme závit až k hlavě a našroubujeme matičky až do konce závitů.

Použití
Stahovák přichází na řadu když už je pod levým výkem motoru vše sundáno (primární kolečko už je stažené z hřídele) a jsou vyšroubované všechny šrouby které drží motor po hromedě.Vezmeme vytlačovák,položíme ho na klikový hřídel a skrz díry ho přišroubujeme do děr po spojkovém víku. Šrouby do děr zašroubujeme až na doraz.Teď začneme šroubovat matičky jako kdyby jsme je chtěli ze šroubů sundat.Utahováním matiček se motor začne rozlézat.
Pokud matice dotáhnete na doraz a motor bude stále u sebe,povolte je a podložte pásovinu nějakým bajláčkem (možná postačí i kus dřeva).


Zdroj: http://wiku.ic.cz/
vytlacovak_vykres.jpg
vytlacovak_1.jpg
vytlacovak_2.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one