Jawa 50

Jawa 50 typ 23 Mustang a jeho vývojové mutace - obrázek

Jawa 50 typ 23 Mustang a jeho vývojové mutace - obrázek

Italská verze

Mustang prodávaný v Itálii pod značkou Ital Jet-Jawa 50 jako cestovně-sportovní verze. Fotka je ze Světa Motorů a víc nevím. Na fotce má neobvyklý blatník, světlo a kastlík. I nádrž je ještě origo italská i s italským uzávěrem.

Zdroj: http://www.jawa-50.cz/
Autor: pajka.radio@seznam.cz

Nový příspěvek - obrázek

Nový příspěvek - obrázek

Neckermannova verze (Německo 1968?)

Vaničkový držák blatníku, oddělitelné držáky světel, rozebiratelná přední vidlice, hliníkové okrasné vršky na maticích horních brílí, řidítka s hrazdou, hranatý tachometr (stejně jako u Jawy 90), někdy místo linek je na nádrži velká nálepka, guma či polepy na nádrží v oblasti kolen, guma na nádrži má uprostřed oválné otvory, asi 20w magneto, původní italský kastlík, jiné kratší sedlo, starší typ kyvky, zakulacený kryt řetězu, kryté tlumiče, doutníkový výfuk, jiné chromované zadní světlo, zadní blatník bez zástěrky, plechový uzávěr nádrže, linky, na konci páček nejsou kuličky, přední žárovka asi 15w, pneu 2,75 x 16, kabeláž bývá vedena: od přepínače světel uvnitř trubky řidítka, od hlavního přepínače je k zapalování veden vnitřkem rámu.

Zdroj: http://www.jawa-50.cz/
Autor: pajka.radio@seznam.cz

Nejspíš jen vývoz (nejspíše rok 1968 - 1969)

Podle příručky z roku 1970. Tenhle se podle všeho vyvážel. Liší se od Neckermannovy verze: Nemá polepy v místě kolen, nemá gumu na nádrži, má normální fichtlácké zadní světlo, má zástěrku na zadním blatníku.

Zdroj: http://www.jawa-50.cz/
Autor: pajka.radio@seznam.cz

Mutace 3 - obrázek

Mutace 3 - obrázek

Asi První Mustangy pro ČSR (asi od roku výroby 1969) Plastový uzávěr nádrže, hranatý tachometr z Jawy 90, dlouhé sedadlo z Jawy 90, klasické zadní světlo, řídítka s hrazdou, nový šetiúhelníkový kastlík, přední blatník s kolébkovými držáky, zaoblený kryt řetězu, zadní vidlice svařovaná z výlisků, česky psaný výrobní štítek. Na nádrži jsou černé linky do tvaru obdélníku. Charakteristická barva bývá šedá, ale běžné jsou i jiné, blatníky bývají buď stejné barvy jako nádrž, nebo světle šedé (u barevných verzí).

Od roku 1971: se začaly na všechny typy Jaw 50 montovat nové zadní kyvné vidlice, které byly svařované z trubek, nový kryt řetězu (s otevřeným špičatým koncem), hranatý tachometr byl nahrazen klasickým kulatým, řídítka byla bez hrazdy, benzínový kohoutek s uchycovací maticí (předtím se kohoutek šrouboval do vnitřního závitu do nádrže). Osobně si myslím, že ještě vznikla verze 23A (tj. s 30W zapalováním) - to je ale můj osobní názor, nemůžu to potvrdit. V této době byl u nás Mustang ještě docela špatně k dostání a byly o poznání dražší....atd.

Zdroj: http://www.jawa-50.cz/
Autor: pajka.radio@seznam.cz

Mutace 4 - obrázek

Mutace 4 - obrázek

Verze ze Světa Motorů (1975)

Trubková zadní vidlice, otevřený kryt řetězu, nádrž bez linek, pouze s nálepkou Jawa, z počátku nejspíš nezakryté kluzáky přední vidlice (pak se opět vrátili k použití gumových manžet), řidítka bez hrazdy, kuličky na koncích páček, magneto 30W (23A). Z počátku se přední blatník dával ještě s kolébkovými držáky, pak už s držáčky přinýtovanými na blatník.

Zdroj: http://www.jawa-50.cz/
Autor: pajka.radio@seznam.cz

Mutace 5 - obrázek

Mutace 5 - obrázek

Asi konečná verze do konce výroby (v roce 1982)

Liší se: kluzáky kryté manžetami, přední vidlice jako montážní komplet (odnímatelné jsou pouze vrchní brýle), držáky světla světla jsou přivařená na vidlici, přední blatník je uchcen zevnitř, nápis Jawa je na nádrž lakován (na stroj na obrázku asi ještě samolepky vyšly), magneto 30W, přední žárovka 25/25W, na konci rovně seříznutý výfuk, změny v tlumiči výfuku, poslední verze - pneu vepředu 2,50 x 16 vzadu 2,75 x 16, šetřilo se kde se dalo, kabeláž je kromě drátu k zadnímu světlu vedena venkem v bužírce.

Zdroj: http://www.jawa-50.cz/
Autor: pajka.radio@seznam.cz

Abnormální a vývozní provedení Mustanga - obrázek

Abnormální a vývozní provedení Mustanga - obrázek

Abnormal 1

Vývozní krytovaný Mustang (ang. časopis prosinec 1981)

Tehdy asi letěl laminát protože ve stejné době byly podobné pokusy i na J90. Kromě tuny laminátu je Mustang dále vybaven oblíbenými řidítky z J20 takzvaný "klacek" a blinkry. Elektrika nejspíš byla zapojena podle elektriky Golden Sportu nebo měl střídavý přerušovač z babetty (těžko říct). Podle článku má 20w magneto ale o baterce ani zmínka (rámy ale držáky na baterku mohly mít - pod nádrží). Jak vidíte jeden typ se liší i na těchto dvou obrázcích (blinkry, kapotáž).

Zdroj: http://www.jawa-50.cz/
Autor: pajka.radio@seznam.cz

Abnormal 2 - obrázek

Abnormal 2 - obrázek

Pokus vylepšit mustanga (1980?)

Další zajímavý pokus o "vylepšení" Mustanga, podle roku a mutací Mustanga se někdo pokoušel ke konci výroby typ "oživit". Tento Mustang neměl být jako sportovní motocykl, ale spíš jako výkonnější pohodlný moped. Upravený je celý předek. Nové jsou brýle, aby se daly použít vysoké řídítka z babetty, taktéž světlo a oddělený tachometr jsou z babetty. Na nádrži je nová, nálepka s logem Jawa. Spíše ale šlo jen o "facelift"...

Zdroj: http://www.jawa-50.cz/
Autor: pajka.radio@seznam.cz

    Golden Sport (obchodní název pro USA), měl žlutou barvu (ČSN 6401) s černými linkami, většina "Goldenů" měla zadní světlo značky Lucas . Některé mají z boku za zadním světlem držáky na červené odrazky a žluté odrazky na držácích předního světla (i na mém), podle severoamerické normy DOT/SAE. Často tyhle "Goldeny" mají pod nádrží držák na baterku a pojistku . Slyšel jsem, že některé goldeny měly i blinkry, ale foto a víc informací bohužel nemám, snad později. Baterie tam nejspíš sloužila pouze pro klakson a pro parkovací světla. Baterie měla skleněný obal a byla k držáku připásána modrou gumou. V jednom článku ze Světa Motorů (zde:svetmotoru.unas.cz .Zapojení elektriky s blinkry a brzdovým světlem">článek ze SM), kde se zabývají použitím blinkrů a baterie, se píše, že takhle bývala zapojena elektrika u exportních typů, zkusím ověřit... Vyráběly se i Goldeny bez držáku a bez baterie, asi to teda nebylo podmínkou a zákon se na to nevztahoval. Možná to byla pouze iniciativa Považských strojáren...
Dále pak měl okrasné hliníkové vršky předních vidlic (což na starším provedení bylo obvyklé a na vývozových to asi i přetrvalo i dál, a pření blatník s odděleným držákem.
   Zajímavostí, je přední světlo, které bylo na některých sériích. Tohle světlo není klasické z 90tky Roadstera (které se dávalo na všechny provedení 23), ale je to světlo značky Aprilia. Podle všeho i Italové dávali na své ItalJety světla Aprilia. Goldeny s tímhle světlem měly všechny přepínače rovněž značky Aprilia umístěny na řídítkách. Na světle byla kontrolka, ale nedopátral jsem se, k čemu sloužila. Níže na fotkách Barčiného Golena je tahle kotrolka zrušena a zaslepena. Takže nevím. Toto světlo mělo prý jednu velkou nevýhodu - obroučka spolu s parabolou a žárovkou byl jeden skleněný kus, proto když praskla žárovka, muselo se vyměnit celé světlo (nemůžu však potvrdit).
   Jinak se provedení Golden Sport nezdá až zase tak zvláštní, ale co můžu vědět... Možná se nějaká ta raritka ještě objeví.


  1. Dobový prospekt
  3. Golden Sport s předním světlem zn. Aprilia.
  4. Golden Sport s předním světlem zn. Aprilia.

Barčin Golden Sport:
Na moji.motorkari.cz jsem se seznámil s jednou milou holkou, která má taky Goldena už několik let. Pán, od kterého ho koupili ho měl jako služební motorku, ale těsně před prodejem vyhodil baterku. Golden má přední světlo zn. Aprilia + přepínač Aprilia, který je dnes již sundaný a nahrazený BOSHákem. Původní přepínač mám na fotkách. Přední světlo má ještě vyměněnou parabolu, ale originální mám taky na fotce.

Další fotky na internetu + video ze závodu: golden.mpg

golden_01.jpg
golden_02.jpg
golden_05.jpg
golden_07.jpg

Jawa 20 ? - 1968

   Prototyp je nejspíš z roku 1968.

Zdroj: http://www.jawa-50.cz/
Autor: pajka.radio@seznam.cz

prototype1968.jpg
   Tento prototyp je nejspíš z roku 1988, předpokládám ale, že se vyvýjel již dříve (podle celkového vzhledu a výbavy), možná kolem let 1982 - 1986. Měl být následovníkem Mustanga a konkurence v té době se k nám dovžážejícím Simsonům. Rám je dvojitý, všechny tlumiče olejové. Kola převzatá ze starého Mustanga. Podle tvaru motoru lze usuzovat, že převodovka je pětistupňová, převzatá z Jawy 90. I podle klasksonu lze předpokládat bateriovou 12 V elektroinstalaci. Fotografie a stručné info je i v přiloženém oskenovaném článku ze Sveta Motocyklov.


Zdroj: http://www.jawa-50.cz/
Autor: pajka.radio@seznam.cz
jawa-238 mistral1.jpg
jawa-238 mistral2.jpg
svet-motocyklov 5.2003.jpg
   Tuto miniaturu terénního motocyklu vyráběla pod značkou Indian firma Floyd Clymer Motorcycle Division. Motor Jawa 50 typ 20 byl uložen ve dvojitém trubkovém rámu. Přední vidlici měl teleskopickou, zadní kyvnou. Rozvor byl pouze 1000 mm. Motocykl vážil jen 45 kg a dosahoval rychlosti až 80 km/h.


Zdroj: http://www.jawa-50.cz/
Autor: pajka.radio@seznam.cz
jawa indian.jpg
   Další sportovní motocykl s motorem Jawa 20. Vyráběla ho italská firma ItalJet, která spolupracovala s Jawou a naše motory používala ve více motocyklech.


Zdroj: http://www.jawa-50.cz/
Autor: pajka.radio@seznam.cz
jawa italjet-vampiro.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one