Jawa 50

Příprava na technickou kontrolu
Jestli jezdíte legálně,jednoho kde ať chcete nebo ne musíte jet na TK (technickou kontrolu).Je dobré na ní stroj trošku připravit.Většinou když vidí pionýra,moc poctivě to nekontrolují,ale ne všude je to stejné. Na TK se budete nejspíše muset objednat předem,někdy to trvá i týden takže na přípravu času dost.

Formální část
Výrobní čísla musí souhlasit.Číslo na motoru musí sedět s číslem na štítku a to s číslem v TP.Dále SPZ by měla být čitelná. Technik vyžaduje počet najetých kilometrů,je jedno jestli pravdivý,ale vyžaduje.

Technická část
Musí fungovat obě brzdy.Technik obvykle zabrzdí postupně přední a zadní a zkouší pohybovat strojem,kolo se nesmí otáčet! Musí svítit.Technik vás vyzve abyjste mu předvedli funkci světel,to že jde špatně startovat případn že roztlačujete ho zajímat nemusí. Musí jít potkávací a dálkové světlo a zadní světlo.Klakson by měl troubit. Musíte mít alespoň jedno zpětné zrdcátko. Pneumatiky nesmí mít mělčí vzorek než 1,6 mm. Většinou kontrolují jen pohledem. Nesmí být patrné chybějící nebo uvolněné šrouby.Kývající se stupačky vám také jen přitíží. Vyžaduje se kryt řetězu.

Musíte mít též povinnou výbavu,teřba v baťouhu ale musíte.Povinná je lékárnička která nemá propadlou spotřební lhůtu. Musíte mít náhradní žárovky (od každého typu jednu),pojistky (u pionýra nepotřebné) a nářadí k výměně žárovek (to je šroubovák). Dále někde vyžadují náhradní svíčku a svíčák. Musíte mít nářadí na výměnu píchlé pneumatiky a věci potřebné k opravě,což je buď sada lepení nebo náhradní duše, a pumpičku na nafouknutí.

Po skončení kontroly dostanete papír a v něm popsané závady.Nikdy není úplně prázdný,u 30 let starého stroje tam přeci musí něco napsat.Většinou napíší do kolonky Lehké závady: Spojení dílů,netěsnost výfukového potrubí,netěsnost motor-převodovka.Vůbec to neřešte,prostě něco tam napíšou.
Současně s papírem dostanete nálepku na značku,vypláznete okolo 300kč a máte na 4 roky klid.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one